HAVACILIK

Hava, Kara ve Denizde sivil ve savunma amaçlı kullanılan çeşitli araç ve ekipmanların mekanik parçaları, medikal ekipmanların mekanik bazı parça ve aksamları, çeşitli sanayi ve endüstriyel makinelerin mekanik sistemlerinin parça ihtiyaçlarını imal etmekteyiz.

Sabit Kanat

Sabit kanat, havacılığın temelidir. 1700’lü yıllardan bu yana çeşitli hava araçlarıyla uçuşlar   gerçekleştirildiyse de günümüzde kullanılan sabit kanatlı hava araçlarının temeli 1903 yılında atıldı. Amerikan Orville ve Wilbur Wright kardeşler motorlu bir uçakla insanlı ilk uçuşu başarılı bir biçimde gerçekleştirdi.

Hava akımının başta kanatlar olmak üzere kanat profilli parçaların alt ve üst yüzeyleri arasında basınç farkı oluşturması sayesinde havada tutunarak yükselebilen, ilerleyebilen motorlu hava taşıtlarıdır. Sabit kanatlı hava araçları iha, yolcu uçağı, kargo uçağı, yangın söndürme uçağı, araştırma uçağı, tarım uçağı, askerî uçak, özel uçak ve ambulans uçak gibi pek çok farklı alanda kullanılan uçak çeşitleri vardır.

Döner Kanat

Döner kanat ya da döner kanatlı uçaklar, dikey bir şafta bağlı olarak dönen pallerin (kanatların) ürettiği kaldırma kuvvetiyle yerçekimini yenen ve uçuşunu gerçekleştiren hava araçlarıdır. Tek bir şafta bağlı pallerden oluşan sistem de rotor olarak adlandırılır. Dönerkanat dendiğinde akla gelen hava araçları genellikle helikopter, döner kanat iha, cyclocopter, autogyro ve gyrodynedır.

İHA – İnsansız Hava Aracı

İnsansız hava aracı (İHA) fiziksel olarak içinde insan bulunmayan bir tür uçan araçtır. İHA’ların en önemli ve olmazsa olmaz bileşeni, yer tabanlı bir kontrolör ile uçak arasında bir iletişim sistemdir.

İHA’lar iki sınıfa ayrılırlar: uzaktan kumanda edilerek uçanlar, kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilenler. Keşif amaçlı üretilen İHA’lar günümüzde birçok saldırı görevinde de kullanılmaktadır. Militanlara karşı birçok başarılı saldırı gerçekleştiren bu hava araçları çoğu zaman sivil hedefleri de vurarak insan ölümlerine neden olmaktadır. Bunun yanında İHA’lar, son zamanlarda yangın söndürme amaçlı da kullanılmıştır.

Günümüzde çok farklı şekil, ebat, konfigürasyon ve karakterde araçlar üretilmektedir. Tarihsel olarak bakıldığında basitçe İHA’lar birer “drone” dur. Ancak bağımsız kumanda sistemleri çok geliştirilmiştir. Bu maddenin amacı İHA’lar ile güdümlü füzelerin farklarını ortaya çıkartmaktır. Öncelikle İHA’lar tekrar kullanılabilir. Mürettebatsız olarak kontrol edilerek durmadan belli bir irtifada uçabilir.

Drone Teknolojisi

Drone’lar (Drone/Uçan Göz), uzaktan kumanda veya yazılımsal olarak yönetilen, yönlendirilebilen Küçük İnsansız Hava Araçlarıdır. Günümüzde İnsansız Hava Araçları sadece askerî amaçla değil aynı zamanda sivil alanlarda da yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Havadan video ve resim çekimlerinde, orman yangını gözlemlerinde, enerji hatlarının kontrolünde, çevre denetimleri ve haritacılık alanlarında İHA olarak adlandırılan araçlar yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Drone’ların eğitim alanında en çok kullanılan modelleri kodlanabilir Drone modelleridir.